MENU
Головна » 2017 » Січень » 11 » Порядок виконання рішень про стягнення аліментів
12:02
Порядок виконання рішень про стягнення аліментів

У народженні дитини беруть участь двоє: мама і тато. Вони удвох приймають рішення дати життя новій людині і таким чином беруть на себе зобов’язання виростити дитину, забезпечуючи її всім необхідним для цього. І, як би не склалися відносини між батьками надалі, зобов’язання у відношенні до дітей залишаються протягом всього життя. На жаль, часто після розлучення біля розбитого корита залишаються діти, тому що втрачають не тільки любов і турботу другого батька, але і його матеріальне забезпечення. І виходить це тому, що аліментні зобов’язання не встановлюються взагалі, або батько, який живе окремо, їх не оплачує. Основним виправданням звучить фраза «чому я повинен їй (йому) платити?» І розуміють під цим «їй (йому)» колишнього подружжя, забуваючи, що аліментні зобов’язання встановлюються по відношенню до дітей.

Аліменти – це грошові зобов’язання між членами однієї сім’ї, які виплачуються протяжний час. Аліменти не можна подарувати, заповідати або ще як-то передати права на них третім особам. Аліменти є безоплатною виплатою, так як люди, що мають родинні зв’язки в межах однієї сім’ї, зобов’язані утримувати один одного. Розлучення батьків не звільняє їх від відповідальності за майбутнє і добробут дітей в період дорослішання, а також під час навчання в будь-яких навчальних закладах. На аліменти має право і жінка, якщо вона вагітна або народжена дитина не досягла віку трьох років. Після досягнення повноліття діти зобов’язані утримувати своїх непрацездатних батьків.

Відповідно до сімейного кодексу розміри аліментів на утримання дітей визначаються або в частковому відношенні до доходів, або у твердій грошовій сумі. Найчастіше застосовується частковий принцип, тому що суд не має можливості врахувати всі доходи, з яких можуть проводитися аліментні виплати. При визначенні часток керуються такими принципами: на одну дитину – одна четверта, на двох дітей – одна третя, на трьох і більше – половина всіх доходів батьків, що оплачує аліменти. На розмір часток також впливає сімейне і матеріальне становище відповідача.

У всіх інших випадках розміри аліментів визначаються судом з обставин кожної конкретної справи, але також можуть бути визначені в частках або твердих сумах.

Примусове виконання рішень судів про стягнення аліментів покладається на органи державної виконавчої служби та регулюється ЗУ «Про виконавче провадження», Інструкцією «З організації примусового виконання рішень», Сімейним Кодексом України.

Законом України «Про виконавче провадження» та Інструкцією «З організації примусового виконання рішень» встановлений певний порядок та строки відкриття виконавчого провадження про стягнення аліментів.

Так, ст. 26 ЗУ «Про виконавче провадження» встановлено, що державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення такого документа до виконання, він відповідає вимогам, передбаченим цим Законом, і пред'явлений до виконання до відповідного органу державної виконавчої служби, при цьому строк для самостійного виконання рішення суду про стягнення аліментів боржнику не надається.

Після відкриття виконавчого провадження державний виконавець невідкладно вживає заходи щодо встановлення місця отримання боржником доходів.

Відповідно до ст. 71 ЗУ «Про виконавче провадження» розмір заборгованості із сплати аліментів визначається державним виконавцем за місцем виконання рішення у порядку, встановленому Сімейним кодексом України. У разі визначення суми заборгованості у частці від заробітку (доходу) розмір аліментів не може бути менше встановленого Сімейним кодексом України.

За результатами визначення заборгованості із сплати аліментів державним виконавцем складається «розрахунок заборгованості по аліментах» який підписується державним виконавцем одноособово.

Ч. 2 ст. 182 Сімейного кодексу України встановлено, що мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, за винятком випадків, передбачених статтею 184 цього Кодексу.

Ст. 184 Сімейного кодексу України визначає: якщо платник аліментів має нерегулярний, мінливий дохід, частину доходу одержує в натурі, а також за наявності інших обставин, що мають істотне значення, суд за заявою платника або одержувача може визначити розмір аліментів у твердій грошовій сумі. Якщо розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, менше мінімального розміру, передбаченого частиною другою статті 182 цього Кодексу, то дитині призначається відповідно до закону державна допомога в розмірі різниці між визначеним розміром аліментів і 30 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Порядок визначення заборгованості із сплати аліментів визначений ст. 195 Сімейного кодексу України відповідно до якої:

Заборгованість за аліментами, присудженими у частці від заробітку (доходу), визначається виходячи з фактичного заробітку (доходу), який платник аліментів одержував за час, протягом якого не провадилося їх стягнення.

Якщо платник аліментів не працював на час виникнення заборгованості, але працює на час визначення її розміру, заборгованість визначається із заробітку (доходу), який він одержує.

Якщо платник аліментів не працював на час виникнення заборгованості і не працює на час визначення її розміру, вона обчислюється виходячи із середньої заробітної плати працівника для даної місцевості.

Інформацію щодо розміру середньої заробітної плати працівника для місцевості за якою проводиться розрахунок державний виконавець отримує у Головному управлінні статистики у Донецькій області.

Розрахунок заборгованості повинен бути помісячним і містити суму заробітної плати та інших доходів боржника, що залишилася після утримання податків, відсоток або частку заробітку (доходу), визначений виконавчим документом, загальну суму заборгованості.

Якщо боржник не працює або відсутня інформація про отримання боржником доходів, державний виконавець розраховує заборгованість у такому самому порядку, виходячи із середньомісячної заробітної плати для відповідної місцевості. Після отримання достовірної інформації про джерела доходів боржника та їх розмір державний виконавець здійснює перерахунок заборгованості та повідомляє про нього стягувача і боржника.

Якщо за виконавчим документом, пред'явленим до виконання, утримання аліментів не провадилося у зв'язку з розшуком боржника, то стягнення аліментів має провадитись за весь період незалежно від установленого трирічного строку та досягнення повноліття особою, на утримання якої присуджені аліменти.

У разі виїзду особи, зобов'язаної сплачувати аліменти, на постійне місце проживання до іноземних держав, з якими Україна не уклала договорів про надання правової допомоги, стягнення аліментів за рішенням суду проводиться на день виїзду за весь період до досягнення дитиною повноліття.

Спір щодо розміру заборгованості із сплати аліментів вирішується судом за заявою заінтересованої особи у порядку, встановленому законом.

 

Ст. державний виконавець                                                                                    Н.Р.Курган

Категорія: Новини від партнерів | Переглядів: 818 | Додав: Simply_Olya | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]