MENU
Головна » Файли » Досвід роботи

Автоматизація бібліотек Добропільської ЦБС
21.02.2012, 13:20

Використання сучасних інформаційних технологій 

бібліотеками Добропільської міської ЦБС

Процес  автоматизації  бібліотек  Добропільської міської ЦБС розпочався в 2003 році, коли Центральна міська бібліотека отримала перший комп'ютер, принтер та сканер.  Протягом наступних років кількість комп'ютерної техніки поступово збільшувалась: в 2010 році вже налічувалось 14 комп'ютерів, а загальна кількість комп'ютерів в ЦБС у 2011 році стала – 26 (23 з них мають доступ до мережі Інтернет, 15 комп'ютерів - для користувачів). Інтернет-центри працюють в ЦМБ та бібліотеках-філіях № 1,4,5.

Динамічний розвиток бібліотек ЦБС відбувається завдяки затвердженій Відділом культури і туризму Добропільської міської ради міської Програми розвитку бібліотечної справи на період 2007-2011 рр. Одними з основних завдань програми є модернізація бібліотечної сфери, зміцнення матеріально-технічної бази та технічне переоснащення бібліотечних закладів. Фінансування заходів, визначених програмою, здійснюється з урахуванням можливостей місцевого бюджету.

На протязі 2003-2009 років придбання  комп'ютерної техніки в бібліотеки ЦБС відбувалося за рахунок коштів місцевого бюджету.

В 2010 році ЦМБ брала участь у конкурсі міні-проектів, оголошеного Донецькою обласною радою. За кошти від отриманого гранту в 2010 році придбано 2 ноутбуки в ЦМБ. Загальна сума гранту становила 15 000 грн., з них 10 000 грн кошти обласного бюджету та 5000 грн з місцевого бюджету. Бібліотека-філія № 4 в рамках програми розвитку малих шахтарських міст (обласна субвенція) отримала 2 комп'ютери та  1 БФП.

Поява комп'ютерів в бібліотеках змінила характер спілкування читачів з бібліотекою. Бібліотека, де є комп'ютери, стала привабливішою і обов'язково залучає нових користувачів, робота бібліотекарів стала більш барвистою, вражаючою та інформаційно-насиченою. В процесі знайомства з новими інформаційними технологіями, бібліотекарі самотужки освоюють навички роботи в програмах Word, Excel, Power Point та ін. Бібліотечні працівники самостійно усвідомили пріоритет комп'ютера при виконанні  облікової  роботи.  Результатом цієї роботи стали: електронная форма «Єдина реєстрація читачів», електронний щоденник, електронна інвентарна книга (в програмі Excel).  

З роками виріс рівень комп'ютерної грамотності як бібліотекарів, так і користувачів. Зі збільшенням робочих місць для користувачів  у 2010 році  до 3- комп'ютерів, розширились послуги, що надаються за допомогою комп'ютерних технологій (доступ до електронної пошти, послуги Скайпу, надання робочого місця за ПК), також збільшилась кількість самостійних звернень користувачів до Інтернету.

В Бібліотеці філії №4, де Інтернет-центр відкрився завдяки коштам обласної субвенції Програми розвитку малих шахтарських міст,  до послуг користувачів - 2 комп'ютери.

Питання, з якими звертаються користувачі, різноманітні - від типових, простих до найскладніших: це і перегляд політичних та економічних новин, автомобільні новації, застосування новітніх технологій у медицині, пошук текстів улюблених пісень тощо. Тематика запитів відвідувачів найрізноманітніша: стан економіки,  політичний устрій в Україні, освіта, зайнятість населення, оплата праці, пошук роботи, підготовка до навчального процесу, новини, спорт, погода та інше. Студенти, школярі використовують Інтернет для пошуку матеріалу для курсових, рефератів, беруть участь у різноманітних конкурсах, вікторинах, спілкуються в чатах. Основними користувачами є представники різних професій: учні шкіл, студенти, безробітні, вчителі загальноосвітніх шкіл, керівники малого та середнього бізнесу,  службовці, та соціально-незахищена категорія користувачів.

Сьогодні в бібліотеках Добропільської міської ЦБС працює 3 сайти, Сайт Центральної міської бібліотеки  http://dobro-biblio.ucoz.ru/ почав роботу з 3 травня 2010 року.  За добу сайт відвідують 100-150 користувачів. На сайті бібліотеки користувачі можуть переглянути: інформацію про бібліотеки Добропільської міської ЦБС, відділи ЦМБ, послуги бібліотеки, виставки реальні, виставки віртуальні, новини книжкового фонду, проведені масові заходи, правове виховання, видавничу діяльність, роботу клубу, соціальне партнерство, роботу за проектами, наш край (краєзнавство);  фотоальбом, бібліотечну афішу (план роботи на місяць, знаменні дати, інформація для вчителів, учнів, цікаві факти, різне), сценарії для бібліотекарів тощо. Регулярно ведеться робота з удосконалення сайту. Постійно аналізуючи запити відвідувачів, потрібна інформація додається на сайт вчасно. Інформація на сайті орієнтована як на пересічного користувача, так і на бібліотечних фахівців. Сайт Центральної міської бібліотеки є джерелом інформації для інших міських сайтів, які розміщують бібліотечну інформацію на своїх сайтах, це: http://www.dobrepole.com.ua/ ,  http://radadobropillya.org/, http://dnl.dn.ua/.

Сайт дитячої бібліотеки-філії № 5:  http://lib-kinder.ucoz.ru/. Робота над ним розпочалася у лютому 2011 року. У середньому за день сайт відвідують біля 40 користувачів.  Сайт бібліотеки-філії № 4 http://biblio-bel.at.ua/ почав свою роботу 12 жовтня 2011 року, в день відкриття в бібліотеці Інтернет-центру безкоштовного користування мережею завдяки перемозі в проекті від програми «Бібліоміст».

В середньому за добу сайт відвідують від 20 до 40 користувачів. На сайті бібліотеки користувачі можуть познайомитися з діяльністю бібліотеки, новими надходженнями, заходами до знаменних і пам'ятних дат, дізнатися про відомих людей міста, про діяльність міського літературного клубу «Пишущая братия» тощо. Адміністратори ведуть постійну роботу з удосконалення сайтів.

В 2011 році почато використання електронної пошти для роботи з користувачами: проводиться інформування абонентів інформації за обраними  темами. Треба відзначити, що електронна пошта стала й для бібліотек міста дуже зручним способом спілкування між бібліотекарями.

Впровадження нових інформаційних технологій економічно виправдане. Роздрукування тексту, копіювання, сканування, інше використання комп'ютерної техніки залучає значний об'єм фінансових коштів до бібліотеки. У 2010-2011 році користувачам надався широкий спектр послуг за допомогою комп'ютерних технологій:

·        Сканування матеріалів із книг газет та журналів

·        Друк газетно-журнального книжкового матеріалу

·        Набір тексту бібліотекарем

·        Складання титульних листів

·        Переклад тексту рос.-укр, укр.-рос.

·        Запис CD та DVD дисків

·        Створення презентацій

·        Надання робочого місця за ПК

·        Користування Інтернет

·        Підбір матеріалу через Інтернет бібліотекарем

·        Доступ до електронної пошти

·        Користування «Skype»

Треба зауважити, що  бібліотеки в невеликому місті  є одним з  2-3-х місць, а то й навіть і єдиним місцем, де пропонують такі види послуг. Мешканці міст цінують це і все частіше користуються додатковими  платними послугами бібліотеки.

Необхідно виділити основні напрями роботи, де широко використовується комп'ютер. Це, по-перше, в оформлювальній роботі. Якщо раніше ми будь-який захід або книжкову виставку оформляли за допомогою пензликів і пера, то тепер оформлення наочності полегшилося, скоротився і час на оформлення. Книжкові виставки, плакати бібліотечного характеру мають сучасний вигляд.

Елементарний ремонт книжкової обкладинки став приємнішим, схожим на друкарське оформлення. Оформлено поличку «В новом платье – в новую жизнь» - виставку реставрованих книг. Відвідувачі із задоволенням читають стару книгу в новій обкладинці. Випуск рекламних буклетів (рекомендаційні списки творів, тематичні листівки, інформація про новинки) – ще один з прикладів оформлення.

Наступний напрям роботи – це бібліотечні заходи. Безумовно, використання електронної презентації в заходах, що проводяться, оживляє її, і будь-яка інформація сприймається емоційно. Години інформації, бібліотечно-бібліографічні уроки за можливості проводимо з використанням комп'ютерної техніки. Огляд книг і журналів, виступи на нарадах і семінарах не обходиться без створення презентацій.

Традиційним є проведення літнього «мультсерпантину» в ЦМБ. Щоразу на сеанс мультфільму приходять біля 30 учнів молодших класів, які після завершення мультсеансу залюбки розглядають журнали, читають книги і, з часом, стають постійними читачами бібліотеки.

Демонстрація слайдових презентацій про роботу бібліотеки перед початком масових заходів привертає увагу відвідувачів до широкого спектру послуг, що надає бібліотека. Такий рекламний хід працює на створення позитивного іміджу бібліотеки та на залучення нових користувачів.

Нові технології не просто змінили життя в бібліотеках – ПК створили умови  для перетворення бібліотек на сучасні інститути інформаційного суспільства. І якщо раніше виникала проблема  зменшення відвідувань бібліотек, то зараз, з новими послугами, бібліотека залучає ще більше читачів. Адже книгозбірня стала центром, де можна получити інформацію в електронному та друкованому вигляді, поспілкуватися з рідними, відстежити світові новини, провести дозвілля. Бібліотеки відчувають себе потрібними сучасному суспільству. До нас приходять  люди, ми можемо все частіше задовольнити їх потреби.

Бібліотеки ЦБС спробували свої сили в участі у грантових конкурсах з обладнання  бібліотек комп’ютерною технікою та  впровадження її в бібліотечну практику. В 2010 році –  міні-проект «Подаруй щасливу мить», 2011 р. – «Вільний доступ до Інтернет»  від програми «Бібліоміст».

Бібліотеки-учасниці  програми «Бібліоміст» запропонували проекти «Бібліотека – Школа – Читач (ЦМБ), «Життя, яке бажає жити» - бібліотека-філія  № 4,  «Я – громадянин України» - бібліотека-філія № 5, «Екологічні проблеми міста» - бібліотека-філія № 1. Кожна бібліотека-учасниця в 2011 році отримала комп'ютерну техніку та ліцензійне програмне забезпечення: ЦМБ – 5 комп'ютерів, 5 веб-камер, 5 навушників з мікрофонами, 1 сканер, 1 принтер; бібліотеки-філії - набір у складі: 2 ПК, 2 навушників, 1 принтер , 1 сканер.

За умовами конкурсу для користувачів робоче місце за ПК та доступ до Інтернету надається безкоштовно. Також бібліотеки гарантують проведення навчальних модулів з використання ПК та  Інтернету для цільової групи  проекту та всіх відвідувачів.

Останні 2 роки повністю змінили, перевернули традиційний устрій бібліотек, а перемога-2011 в 2 раунді програми «Бібліоміст» (оснащення комп'ютерною технікою бібліотек та безкоштовний доступ до Інтернет всіх користувачів) зробила незворотним процес входження  бібліотек міста в сферу сучасних інформаційних технологій. Принцип загальнодоступності інформації для користувачів бібліотек реалізується в більшому ступені.

Бібліотеки м. Добропілля твердо стоять на шляху інформатизації і динамічно розвивають свої технології та впроваджують новації в свою діяльність, заради ефективного, якісного та комфортного обслуговування користувачів.

Зав. методико-бібліографічним відділом

           Добропільської міської ЦБС                      

В.Є. Копатько

 

Категорія: Досвід роботи | Додав: lala | Теги: інформаційні технології в бібліотек, інформатизація бібліотек, автоматизація бібліотек
Переглядів: 1478 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 3.4/5
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]