MENU
Головна » Файли » Виставки

Прийшов Спас – держи рукавиці про запас
15.08.2014, 10:27

«Прийшов Спас – держи рукавиці про запас»

Кінець літа і початок осені – особливий період в життєвому колі українців, про що свідчать аж три великих православних свята, що припадають на цей час. Певно, що це три Спаси.

У читальному залі Добропільської Центральної міської бібліотеки підготовлено книжкову виставку-калейдоскоп «Прийшов Спас – держи рукавиці про запас», на якій представлено літературу, що висвітлює підґрунтя цих свят і акцентує увагу читачів на ролі кожного зі Спасів в житті українського етносу.

Експозицію розділено на три частини, кожна з яких присвячена одному зі Спасів за хронологією.

Отже, 14 серпня в Україні святкували Маковія чи перший Спас або Спас на воді. У давні дохристиянські часи це свято приурочувалося до освячення квітів, городини та криниць. З приходом християнства у цей день шанували сім святих мучеників – братів Маковеїв та їхню матір Соломію. В Україні мак завжди був вельми шанованою рослиною, яку використовували для приготування повсякденних і обрядових страв. Найбільш ласували солодощами з маку діти. Цього ж дня проходив обряд освячення громадських криниць.

Преображення Господнє (Великий Спас) належить до найбільших дванадцяти річних празників християнського календарного циклу і святкується 19 серпня. За Біблією в цей день голос Господа сповістив всіх, хто піднявся з Сином Господнім на гору, що Ісус є намісником Бога на землі. Однак у народі свято Спаса мало і світське значення, пов’язане із завершенням збирання врожаю. З особливим нетерпінням чекали на свято пасічники, бо саме до Спаса годилося робити бджолам «ревізію». У цей же день святилися яблука, яких до того майже не їли.

Третій Спас – Успіння Пресвятої Богородиці, відзначається 28 серпня і є одним з найбільш шанованих християнських свят. Віруючі готуються до нього двотижневим постом, починаючи з 14 серпня. У господарствах закінчувалася тяжка робота, залишався лише посів озимих, для молоді починався час розглядин.

Основу книжкової виставки склали твори етнографічного характеру, яскраво ілюстровані та з цікавою інформацією, а також художні альбоми, що знайомлять читачів з багатим іконописним надбанням України. Запрошуємо всіх до бібліотеки!

О. Супрядкіна, бібліотекар відділу обслуговування

 Добропільської Центральної міської бібліотеки 

  

Категорія: Виставки | Додав: lala
Переглядів: 1066 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]