MENU
Головна » Статті » Сторінка методиста » Метод. видання

Бібліографічне інформування споживачів-що воно таке?

Одна із найважливіших соціальних функцій бібліотек полягає в задоволенні інформаційних потреб користувачів. Бібліографічне інформування є обов’язковою і невід’ємною часткою бібліографічного обслуговування бібліотек.

Перше число журналу «Бібліотечний вісник» за 2016 рік публікує дискусійну статтю Зої Романухи та Галини Швецової-Водки «Термінологія бібліографічного інформування». Бібліографам та бібліотекарам вона буде цікава, передусім, можливістю упорядкування визначень, пов’язаних із бібліографічною діяльністю.

«...Нині бібліографічне інформування розглядається як вид бібліографічного обслуговування. Воно виокремлюється поряд із довідково-бібліографічним обслуговуванням (ДБО). Однак, у теорії бібліографії бібліографічному інформуванню приділялося значно менше уваги, ніж ДБО.

... В ГОСТі 7.0-84 «Библиографическая деятельность. Основные термины и определения» було стандартизовано термін «бібліографічне інформування» як «систематичне забезпечення бібліографічною інформацією у відповідності з довготривалими запитами та (або) без запитів» . Цей термін тут застосовується в значенні, яке раніше передавалося терміном «інформаційно-бібліографічне обслуговування», але останній не був стандартизований.

... Рішення, прийняте укладачами стандарту, вважаємо обґрунтованим, тому що головною ознакою бібліографічного інформування є інформування, яке не тільки знайомить користувачів бібліотеки з новими документами, а й з документами, опублікованими раніше. Отже, інформування про нові документи є важливим завданням, але не єдиним.

У «Короткому термінологічному словнику з бібліографознавства та соціальної інформатики» (1998 р.) термін «бібліографічне інформування» був замінений на «бібліографічне інформування споживачів». Це дало можливість, не змінюючи ні звучання, ні значення терміна, ввести його абревіатуру: «БІС». Таке позначення відрізняється від широко відомої і усталеної абревіатури терміна «бібліографічна інформація» (БІ). Визначення терміна «бібліографічне інформування споживачів» у згаданому словнику як систематичне забезпечення споживачів бібліографічною інформацією відповідно до довготривалих або постійно діючих запитів та (або) без запитів, відповідно до інформаційних потреб споживачів – вважаємо найбільш вдалим у практичному і теоретичному сенсі.

... Сучасний підхід до бібліографічного інформування споживачів засобами електронної бібліографії [передбачає] серед форм масового електронного БІС ... надання вільного доступу до електронного каталогу, до аналітичного банку даних, до бази даних «Нові надходження». Такі ресурси, подані на сайтах українських бібліотек, уможливлюють пошук інформації за багатьма параметрами, зокрема за датою надходження до бібліотеки, що дозволяє виділити бібліографічні відомості про нові надходження. Формами масового електронного БІС можуть бути також текстові бібліографічні покажчики, списки чи бюлетені нових надходжень, зведені каталоги нових надходжень, електронні «Календарі знаменних та пам’ятних дат», віртуальні виставки.» та ін.

Ознайомитись з повним текстом статті Ви можете в журналі або за електронною адресою:

Романуха , З. Термінологія бібліографічного інформування / З. Романуха, Г. Швецова-Водка // Бібліотечний вісник. – 2016. – № 1. – С. 46–51. – Існує електрон. версія. – Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bv_2016_1_8

Категорія: Метод. видання | Додав: abibliograf (16.03.2019)
Переглядів: 154 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]