MENU
Головна » Статті » Виставки online

День українського козацтва

Українське козацтво виникло понад 500 років тому , пройшло складний і тернистий шлях розвитку і в середині XVII ст. виступило на чолі загальнонародної бо­ротьби за створення Української держави. Ця виставка створена до Дня українського козацтва (14 жовтня) і пропонує твори художньої літератури про козацьке життя.

 Загребельний П.А. Я, Богдан (Сповідь у славі): роман / П. Загребельний. – Харків: Фоліо, 2008. – 671 с.

         Роман відомого сучасного письменника, лауреата багатьох літературних премій Павла Загребельного присвячено одному з найвидатніших українців – гетьману Богдану Хмельницькому. Богдан постає перед читачем як мудрий політик, дипломат, полководець, і як людина – у славі й величі, у роздумах і сумнівах, в усій складності життєвого шляху й особистої вдачі.


 Кащенко А.  Вибрані твори / А. Кащенко; передм. А.Гуляка, Ф. Кейди. – К.: Сакцент Плюс, 2008.  – 608 с.

        До видання творів класика української літератури А.Кащенка увійшли твори: «Над Козацьким порогом (Про гетьмана Івана Сулиму)» - історичне оповідання; «Зруйноване гніздо» - повість з часів скасування Запорозької Січі; «Оповідання про славне Військо Запорозьке низове» - коротка історія Війська Запорозького.  Мушкетик Ю.М. Гетсиманський скарб: роман / Ю.М. Мушкетик. – Харків: Фоліо, 2008. – 415 с.

        У романі письменник досліджує проблему пошуку легендарного скарбу наказного гетьмана Полуботка. Події роману показані очима молодого козака Івана Скоропадського. Палке кохання, насильницька розлука коханих, таємні та випадкові зустрічі, страждання, сльози – і все це на тлі тяжкої політичної боротьби українського народу в ХVІІІ столітті, підступів, зрад, смертей і пошуку головного скарбу – духовного.


Старицький М.П. Руїна: історичний роман кінця ХVІІ століття / М.П. Старицький. – К.: Дніпро, 2001. – 464 с.

        Роман українського письменника М.П.Старицького присвячено драматичному періоду в історії України, коли в результаті зрадницького Андрусівського договору 1667 р. вона була розчленована на Правобережну – в складі Речі Посполитої - і Лівобережну з Києвом – під протекторатом Москви.

        У романі діють гетьмани України Петро Дорошенко, Іван Самойлович, кошовий Іван Сірко, простежується шлях Івана Мазепи до гетьманства.


  Стороженко О.М. Закоханий чорт: історико-фантастичні повісті та оповідання / О.М. Стороженко. – К.: Дніпро, 2006. – 336 с.

         До збірки творів українського письменника Олекси Стороженка ввійшли історико-фантастична повість «Марко Проклятий» та оповідання, основною темою яких є побут, звичаї, повір’я українського селянства, героїчні сторінки козацької вольниці, пов’язані з останнім періодом існування Запорозької січі, з рухом Коліївщина.

 

  Драматичні твори / укладання тексту Савченко О.М. – К.: ТОВ «ЕЛІБРЕ», 2008. – 608с.

                Маловідомі українські твори ХІХ ст., у яких так яскраво, незвичайно зображено буття українського народу, цікавлять сучасного читача. Вони відрізняються актуальністю тематики, демократичним змістом.

У них розкриваються проблеми соціальної нерівності тогочасного суспільства. В книзі, крім інших творів, є п’єса Л.Старицької-Черняхівської «Гетьман Дорошенко» та драма П.Куліша «Байда, князь Вишневецький».

 Лепкий Б.С. Прозові твори: в 3-х т. Т. 1: Мотря: істор. повість; Сотниківна: істор. картина з часів Івана Виговського / Б.С. Лепкий. – Тернопіль: Збруч, 2004. – 352 с.

                «Мотря» започатковує цикл повістей «Мазепа».  У центрі твору – кохання дочки генерального судді Кочубея і гетьмана Івана Мазепи. Дія відбувається на тлі важливих історичних подій.

                «Сотниківна» розповідає про час, коли гетьманом був Іван Виговський; зокрема про битву козацького війська під його орудою з московськими полками 1659 року біля Конотопа.


 Лепкий Б.С. Прозові твори: в 3-х т. Т. 2: Мотря: істор. повість; Орли: істор. оповідання з років 1734-1750; Крутіж: істор. повість; Оповідання / Б.С. Лепкий. – Тернопіль: Збруч, 2006. – 400с.

                Історичне оповідання «Орли» повертає до років 1734-1750, коли в Україні після смерті гетьмана Данила Апостола почалася доба так званого «між гетьманства», характерного посиленням московських катувань та знущань.

                У повісті «Крутіж» Б.Лепкий відобразив епізоди ще раднішого історичного періоду – Руїни (1663-1687).  Фахівці по праву відносять цей твір до найкращих в українській художній  літературі на теми минулого нашої країни.


 Лепкий Б.С. Прозові твори: в 3-х т. Т. 3: Не вбивай; Батурин: історичні повісті / Б.С. Лепкий. – Тернопіль: Збруч, 2008. – 488 с.

                Повість «Не вбивай» висвітлює перебіг подій, унаслідок яких було страчено батька Мотрі – генерального суддю Василя Кочубея, а також складну дипломатію з російським царем Петром І. У  повісті «Батурин» йдеться про вибір І.Мазепи – обравши шведів за спільників, боротися проти Петра І та про те, як військо під командуванням О.Меншикова зруйнувало гетьманську столицю Батурин. Обидві повісті подані за першодруками (відповідно 1926, 1927 рр.)
Косач Ю. Рубікон Хмельницького: роман / Ю. Косач; автор передм. та прим. О.Гуржій. – К.: Україна, 2001. – 253 с.

                У центрі роману українського письменника Ю.Косача – мудрий політик, дипломат, воєначальник Богдан Хмельницький, який із загоном козаків під французькими прапорами брав участь у переможному поході на Дюнкерк.

Одержимий думкою про велич Батьківщини, Хмельницький вбачав своє призначення в тому, щоб перейти Рубікон – виступити проти поневолювачів рідного краю.   Чемерис В.Л. Фортеця на Борисфені: істор.  роман / В.Л. Чемерис. – Харків: Фоліо, 2008. – 443 с.

         Роман присвячено досить невеликому проміжку часу в українській історії, який став предтечею Великої Визвольної війни під проводом Богдана Хмельницького.

         Події починаються з літа 1635 року, коли запорожці на чолі з гетьманом Іваном Сулимою зруйнували Козацьку фортецю на Дніпрі, і закінчується Кумейківською битвою, під час якої українці гідно боронили свою честь та землю від польської шляхти, і тільки зрада не дала їм можливості перемогти…


 

    Чайковський А. Козацька помста: роман / А.Чайковський. – Львів: ЛА «ПІРАМІДА», 2006. – 232 с.

                Андрій Чайковський (1857-1935) – видатний український письменник, автор багатьох історичних романів та повістей, серед яких значне місце займають пригодницькі повісті про козаків. Козацькі пригоди, бої з татарами заворожують сучасного читача знанням давнього побуту та історичних реалій.

                 До цього видання увійшли захоплюючі повісті «За сестрою» та «Козацька помста», у яких молоді хлопці стають справжніми козаками, пройшовши неабиякі випробування та побувавши у козацьких походах.Категорія: Виставки online | Додав: lala (13.10.2010)
Переглядів: 2930 | Рейтинг: 3.0/2
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]